Sotia a renuntat la pensia alimentara pe care eram obligat sa o achit

18 november 2022 29

Buna ziua. Sunt dator sa platesc executorului 10 procente daca sotia a renuntat la creanta pe care o avea in privinta pensiei alimentare pe care trebuia s-a achit?

Jurist comments 1

  • Advocate

sunt necesare detalii: a fost prezentat un titlu executoriu spre executare? a fost emisă o anumită încheiere privind stabilirea restanței la achitarea pensiei de întreținere? a fost încetată procedura de executare privind încasarea pensiei de întreținere în legătură cu retragerea titlului executoriu de către creditor? soția a depus cerere în... mai detaliat scris la executorul judecătoresc? a fost încheiată o anumită tranzacție între tine și creditor????? .................ca să te lupți cu viclenii de executori judecătorești trebuie să cunoști bine Codul de executare și să acționezi corespunzător în anumite situații.........de exemplu....codul de executare prevede că în caz că creditorul și debitorul încheie o tranzacție, atunci onorariul executorului judecătoresc se reduce la 50% din onorariul stabilit pentru executarea integrală............documentele executorii privind plățile periodice au un specific.......dacă există emisă la cererea creditorului o încheiere a executorului judecătoresc privind stabilirea restanței la achitarea pensiei de întreținere pentru o perioadă concretă, atunci onorariul executorului judecătoresc pare că se calculează din această sumă.......dacă se încheie o tranzacție se reduce onorariul la 50%..................oricum, orice încasarea a cheltuielilor de executare, inclusiv onorariul ex.jud., în caz de încetare a procedurii de executare, are loc prin emiterea de către ex.jud. a unei încheieri privind încasarea cheltuielilor de executare, pe care sunteți în drept să o contestați în instanța de judecată.............ș.a.

20 november 2022