Sotiea m-a parasit, dar nu vrea sa divortam

07 january 2021 31

Buna! Sotia m-a parasit, dar nu vrea sa depunem cerere de divort. Avem un copil de 2 ani. Pot sa depun eu cererea? Ce pot face ca sa nu pierd drepturile asupra copilului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul dumneavoastră, daca nu este acordul unuia dintre soți, urmeaza sa va adresați in instanta de judecata, puteți depune actiunea, nu va fi catalogat in defavoarea unuia sau altui soț(cel putin din informațiile enunțate).
Sigur, instanță se va soluționa si faptul cu cine va fi stabilit domiciliul copilului, daca doriți,... mai detaliat posibilsa solicitati stabilirea cu dumneavoastră.
Stabilirea domiciliului cu unul dintre nu oferă careva drepturi suplimentare, drepturile in raport cu copilul vor fi aceleași, inclusiv obligatiile de intretinere si crestere, educare.

08 january 2021