Soții nu au făcut partajul bunurilor la divorț

27 october 2021 219

Buna ziua. La divorț, soții nu au făcut partajul bunurilor. Au doi copii adulți. Peste un an jumătate soțul decedează. Bunurile care i-ar fi revenit la partaj rămân soției sau sunt moștenite de copii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Eventual, bunurile urmau a fi partajate, astfel cota tatalui urma sa fie moștenit doar de copii in cote egale, iar mamei nu ii revine nimic.
Urmează să se clarifice cu partajul si inclusiv cu moștenirea cotei.
Real de clarificat.

27 october 2021