Sotul a intrat in tara cu o masina cu numere straine

23 august 2019 615

Buna ziua. Acum 5 ani, sotul a intrat in tara cu o masina cu numere straine. Masina a fost vanduta, dar la vama este inregistrata pe numele lui. Au venit mai multe scrisori cu referire la aceasta masina si acum are de platit 2 amenzi a cate 4.900 lei. Daca achitam aceasta amenda, masina tot pe el ramane sau cum sa facem si care sunt urmarile? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Situația e de genul că automobilul urmează a fi scos din țară chiar dacă achitați amendă.
Dacă nu va fi scos, atunci, va fi efectuată o evaluare estimativă de către serviciul vamal, obliginduvă sa o achitați, daca nu se achită se va dispune încasarea forțată.

03 september 2019