Soțul a luat credit pe numele lui, iar după divorț cere să-l achit eu

10 february 2022 331

Buna ziua! Sotul mi-a luat cadou un telefon in credit. A achitat ratele 2 luni, dupa care am depus cererea de divorț si acum spune ca restul creditului sa-l achit eu, deoarece telefonul a ramas la mine. Trebuie sa-l achit eu sau totusi se achita in jumatate? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Afirmațiile aduse de către soț sunt doar niște momente de frustrare ori contractul de credit a fost încheiat din numele său pentru care poartă drepturi și obligații, prin urmare, neachitare ratelor de credit vor impune toate acțiunile față de acesta, adică răspunderea contractuală.

Momentul care apare la mijloc este faptul... mai detaliat că telefon este pe numele lui ceea ce îi acordă dreptul de proprietate asupra lui doar că într-un eventual litigiu, dvs puteți invoca ca telefonul va fost cadonat prin urmare acesta obține regim de proprietate personală.

10 february 2022