Sotul, cu care nu mai locuim impreuna, a luat 6 credite

21 december 2021 232

Buna ziua. Sunt căsătorită oficial, dar nu locuim impreuna si sunt imobilizata la pat. Sotul meu a luat șase credite. Daca sotul nu ramburseaza aceste credite, poate sa se rasfringa asupra mea cumva acest lucru? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu, de-obicei creditele ca sa se răsfrângă asupra soției urmează a fi indicat în contract că împrumutul este luat în scop familial. Prin urmare soțul Dvs dacă nu a făcut o asemenea specificație se considera a fi în interes personal iar Dvs nu puteți Răspunde pentru obligațiile lui.

22 december 2021