Soțul de care vreau să divorțez mă amenință că îmi va lua copilul

07 september 2020 440

M-am hotărât cu greu sa dau la divorț, fiind într-o relație nesănătoasă cu soțul. El ma amenință că îmi va lua copilul. Care este probabilitatea ca o sa mi-l ia? Nu beau, nu fumez, doar ca nu lucrez și o sa fiu intretinuta de fratele mai mare care muncește peste hotare.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

De regulă, domiciliul copilului este stabilit cu mama, dar, există cazuri (mai puține) cînd domiciliul copilului poate fi stabilit cu tatăl. Astfel de cazuri pot surverni în special când tatăl va dovedi că are condiții de trai mai bune și va oferi un viitor mai bun copilului.

08 september 2020