Sotul meu are un credit si nu a achitat

18 november 2018 61

Buna ziua. Sotul meu are un credit si nu a achitat doua luni. El nu este in tara. M-au sunat si mi-au spus ca va fi dat in judecata daca nu achita. Spuneti-mi, va rog, daca va fi dat in judecata - va putea veni in tara? Nu va avea probleme?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Va putea veni, si nu va avea probleme de libera circulatie. Ar fi bine, totusi, sa depuna o referinta la cererea de chemare in judecata,daca nu sunteti de acord cu suma ceruta de creditor (referinta o puteti depune prin posta). De asemenea, daca va fi sedinta de judecata cu citarea... mai detaliat partilor, puteti sa va prezentati Dvs sa asistati la sedinta, pentru a cunoaste ce decizii se iau. Scrisorile adresate sotului nu ar trebui sa fie ridicate de altcineva, si ar trebui postasul sa indice clar ca persoana este plecata peste hotare.

18 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Evitați totuși momentul de a ajunge în instanță pentru încasarea silită de la soțul dvs a restanțelor. Coordonați cu administratorul pentru plata împrumutului sau încercați să solicitați o eșalonare a plăților pentru a evita cheltuielile judiciare ...

18 november 2018