Sotul nu vrea sa-mi dea divortul pana nu-l scriu pe el ca tata

11 december 2018 135

Buna ziua. Vreau sa depun actele la divort, am un copil de 6 ani care a fost nascut pana la casatorie si sotul nu este scris ca tata. De 2,5 ani traiesc cu alta persoana si am scris copilul pe numele actualului concubin. Sotul nu vrea sa-mi dea divortul pana nu-l scriu pe el ca tata. Ce trebuie sa fac acum?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Conform art. 37, Codul Familiei:

Articolul 37. Desfacerea căsătoriei de către instanţa judecătorească
(1) Dacă soţii au copii minori comuni și nu au ajuns la un acord privind întreținerea, educația și domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 36 alin. (2),... mai detaliat desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.
(2) Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la organul de stare civilă pentru soluţionarea problemei.
(3) Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.
(4) Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.
(5) Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă.

Deci, depuneţi cerere de divorţ în instanţa de judecată.

Servus

11 december 2018
  • Legal consultant

Buna ziua,

În siutatia Dvs. urmeaza sa va adresati in instanta de judecata pentru divort.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta.

11 december 2018