Sotul surorii pretinde la casa noastra parinteasca

17 june 2020 27

Suntem trei surori. Ultimul parinte, adica tata, a decedat in anul 2015. Noi avem toate trei certificate de mostenitor, iar in casa parintilor a ramas cu traiul sora mai mica cu sotul ei. Acum sunt intre ei au aparut niste neintelegeri si sotul ei o alunga din casa. Noi intelegem ca dupa lege el nu are nici un drept. Intrebare: putem sa-l dam afara din casa noastra parinteasca? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Sigur aeți dreptul să-i cereți să elibereze locuința înrucât nu este proprietar.
Totuși, în caz de a făcut careva inestiții, în depenență de perioada când le-a făcut, ce a făcut, acesta ar putea pretinde la restituirea unei părți din îmbunătățirile aduse, cu condiția că le poate proba.

Totodată, sora se... mai detaliat poate la Poliție pentu vioplență domestică, iar aceștia vor emite un Ordin de restricție de urgență și îii vor interzice să se apropie e casă în termen de 10 zile, timp în care sora poate solicita instanței e juecată eliberarea unei ordonanțe e protecție și depune o cerere de desfacere a căsătoriei.

Succes.

17 june 2020