Soțul vrea ca unul din cei doi copii să rămână cu el după divorț

22 september 2021 138

Bună ziua. Suntem pe cale de despărțire cu soțul, locuim separat și avem la întreținere 2 copii minori (unui de trei ani și altul de 5 luni). Soțul mă amenință că în cadrul procesului de divorț va obține ca unul din copii să rămână cu el. Există așa lege care să permită ca copiii să fie dispărțiți?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Instanța de judecată decide în privința domiciliului copiilor minori doar în baza probelor acumulate.
În cazul în care dvs. dispuneți de condiții decente de trai pentru copii, aveți un loc de muncă, instanța niciodată nu va decide să despartă copiii la o vârstă atît de fragedă.

24 september 2021