Sotului i se poate pune interdictie de a parasi tara?

02 december 2018 104

Buna! Daca eu am un credit neachitat, sotului i se poate pune interdictie de a parasi tara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Sofia,
Pentru a-i fi aplicata o asemenea interdicție soțului acesta trebuie sa fie debitor, sa existe o hotărâre judecătorească și docoment executoriu puse în executare și doar dacă celelalte masuri nu dau nici un rezultat executorul trebuie să se adreseze în instanța de judecată sa solicite aplicarea interdicției de părăsire... mai detaliat a țării.

Daca soțul nu este parte a acelui dosar nu i se poate aplica o asemenea interdicție.

02 december 2018