Spuneti-mi, va rog, care sunt consecintele?

27 june 2019 163

Fostul concubin a luat credite pe care nu le-a returnat si i-au fost deschise dosare penale (doua credite), adaugandu-se penalitati. La unul mi-a lasat numarul meu de telefon fara a ma instiinta si a plecat peste hotare. De fapt s-a descoperit ca e un ecscroc. Va fi tras la raspundere? Sau se va plimba peste hotare fara a reveni si a-si clarifica situatia?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Veronica, în principiu pentru neachitarea datoriilor dosar penal nu se deschide, pentru escrocherie da, totul depinde de circumstanțele cauzei penale, este complicat de a ne expune. Cert este faptul că dacă dvs., nu sunteți fidejusor (adică nu ați garantat achitarea datoriei), și nu aveți nimic tangență cu datoria, nu... mai detaliat o sa fiți obligată să o achitați în locul concubinului dvs.

28 june 2019