Spuneti-mi, va rog, daca pot sa-mi retrag o cerere de la Curtea de Apel?

22 march 2018 21

Mama mea are calitatea de parat intr-un dosar civil privind eliminarea obstacolelor de folosire a terenului, confirmarea hotarelor terenului aferent constructiei cu restituirea terenului din posesie ilegala. Actiunea a fost respinsa de Judecatoria raionala si reclamanta a depus cerere la Curtea de Apel. Mama nu este proprietara si alt motiv este in virsta si are boli cronice in acutizare care o limiteaza in miscare. Si eu ca proprietara prin donatie a acestui teren in devalmasie si fiica, pot sa depun o cerere la Curtea de apel sa fiu atrasa in acest proces?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

DA, dvs puteți interveni în proces ca intervenient principal, intervenientul principal este este persoana care poate interveni într-un proces pornit deja între alte persoane. Intervenientul principal invocă un drept al său asupra obiectului litigiului sau un drept legat de acesta sau dacă ambele sunteți proprietare ale terenului puteți participa... mai detaliat ca copârât or o altă variantă ar fi să instituiți un avocat care să vă reprezinte.

23 march 2018