Stabilire pensie alimentară

03 april 2019 59

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, mama poate iniția un proces pentru stabilirea pensiei alimentare, dacă locuiește cu copilul, însă în hotărârea de divorț nu este stipulat ca domiciliul copilului este la ea? Doar verbal au fost întrebați părinții în procesul de divorț. Ea și actualul ei soț spun că au început demersurile demult cu un avocat pentru pensie alimentară. E posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Valentina,

Normele Codului familiei referitoare la pensia de întreținere, cuantumul acesteia și părintele care este în drept să solicite pensia de întreținere pentru copil ne spun că această plată este în drept să o solicite părintele cu care locuiește copilul, fapt ce presupune implicit și necesitatea de a stabili domiciliul... mai detaliat permanent al copilului minor cu reclamantul. Totuși, să nu uităm că instanța de judecată se va expune la capătul de cerere privind determinarea domiciliului copilului minor doar în cazul în care aceste are vârsta de până la 14 ani.
Astfel, în cadrul aceluiași proces judiciar reclamanta-mama poate înainta 2 pretenții, prima fiind determinarea domiciliului permanent al copilului minor cu ea, iar a 2 pretenție încasarea pensiei de întreținere din contul pârâtului-tata în favoarea mamei a pensiei de întreținere pentru copilul minor.

Pe această platformă la rubrica modele găsiți modele cerere de chemare în judecată privind stabilirea domiciliului copilului și încasarea pensiei de întreținere. Mai jos vedeți link-ul:
https://yavo.md/rom/modele

03 april 2019