Stabilirea bornelor de hotar

20 october 2021 47

Buna ziua. Detin niste terenuri agricole, in care nu sunt amplasate borne de hotar. Ortofotografia si cu schema oferita de datele geospatiale, respectiv geoportal.md, nu coincid. Sunt erori de 4, 7, 8 m, in total o pierdere de aproximativ 8 ari. Ati putea, va rog, sa-mi dati un sfat cum este posibil de solutionat aceasta problema din punct de vedere legal. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Scrieți o cerere in adresa primăriei sau către ASP departamentul cadastral în dependentă unde se afla terenurile cu privire la erorile existente și la circumstanțele de fapt, totodata solicitați să fie efectuate de către inginerul cadastral noi măsurări și corectarea erorile existente prin emiterea unui nou titlu de Autentificare... mai detaliat a dreptului de proprietate.

20 october 2021