Stabilirea domiciliului copilului minor cu mama.

28 october 2020 39

Copilul are 6 ani, de la nastere si pana in prezent sta cu mine. Tatal biologic se afla peste hotare, pensia alimentara nu am cerut, nu ținem legatura cu el. M-am casatorit cu un cetățean al Romaniei si pentru a-i face copilului permis de ședere am nevoie de actul care confirma domiciliul copilului cu mama. Care este procedura, unde sa ma adresez pentru depunerea cererii? Sau e obligatoriu sa apelez la un avocat?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Anna,
Problema se rezolva amiabil la un notar in prezenta ambilor parinti, fie in instanta de judecata la care puteti apela singura, dar va recomand sa consultati un avocat, ori sunt chestiuni ce tin de competenta si altele.

28 october 2020