Stabilirea domiciliului permanent al copilului minor

09 may 2021 53

Buna ziua. Opinia copilului de 9 ani si evaluarea lui psihologica,privind atasarea lui fata de fiecare parinte cand se efectueaza si cine o poate cere? Pot sa cer aceasta in cererea de chemare in judecata privind stabilirea domiciliului permanent al copilului minor?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Viorica, eu vă atenționez ce spune în cvazul DVS Codul familiei Articolul 54. Dreptul copilului la exprimarea opiniei

Copilul are dreptul să-şi exprime opinia la soluţionarea în familie a problemelor care îi ating interesele şi să fie audiat în cursul dezbaterilor judiciare sau administrative. De opinia copilului care a... mai detaliat atins vîrsta de 10 ani se va ţine cont în mod obligatoriu dacă aceasta nu contravine intereselor lui. Așadar, DVS aveți la dispoziție încă un an, mai departe copilul o să vree singur să ceară de la tata lui să fie enițiat o procedură în instanță pentru a fi hotărît întrebare cu cine el vrea să fie

10 may 2021