Stabilirea domiciliului peste hotare împreună cu copiii minori

25 february 2021 30

Bună ziua. Sunt divorțată, avem 2 copii minori, domiciliul cărora a fost stabilit cu mine. Vreau să plecăm și să ne stabilim cu domiciliul peste hotare, dar tatăl copiilor nu ne dă acordul. Pot obține acest acord prin instanța de judecată? De ce acte confirmative o să am nevoie pentru a primi acest acord? Va mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul dumneavoastră, hotărârea de judecată poate inlocui acordul soțului, sigur ca in acest sens urmeaza sa probati faptul ca la plecare, o sa puteți oferi copiilor condiții mai bune, de fapt urmeaza sa probati acele condiții, in acest caz, instanța poate oferi posibilitatea de a parasi țara si stabilirea... mai detaliat domiciliului copilului peste hotar.

26 february 2021