Stabilirea locului de trai a copiilor

11 july 2021 31

Buna ziua. Trei copii locuiesc cu mama intr-o camera de noua metri patrati. Pensia alimentara o refuza si actele pentru primirea indemnizatiei de stat pentru copii nu le prezinta. Nu este in stare sa-i intretina si nu doreste sa fie scrisi sa locuiasca cu tata, unde ar avea camera sa. Exista vreo metoda legala de a responsabiliza parintele care a luat raspunderea pentru copii asupra sa?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă considerați că starea copiilor este afectată puteți sesiza autoritatea tutelară cu o plângere pentru a lua măsurile necesare.

Totodată, tatăl copiilor se poate adresa în instanța de judecată cu o acțiune de stabilire a domiciliului copiilor minori cu acesta demonstrând prin probe concluidente că poate asigura o dezvoltare, creștere... mai detaliat și întreținere mai eficientă și bună copiilor vis a vis de modul de dezvoltare pe care îl au actualmente.

În caz de ajutor mă puteți apela la numărul de contact din profil.

11 july 2021