Stabilirea paternității

19 april 2021 44

Bună ziua. Viitorul meu soț la 17 ani a avut o relație cu o fată de 21, după care ea a rămas însărcinată, dar i-a zis soțului meu DOAR după ce a născut. Ea a zis că își dorea acest copil și că o să-l crească singură (ei nefiind un cuplu). Acum, după aproape 7 ani, i-a scris soțului pretinzând pensia alimentară. Testul de paternitate încă nu a fost făcut și noi nu suntem siguri 100% că copilul este al lui, chiar dacă doamna spune că e sigur al lui. Vrem să știm ce drepturi avem, el atunci fiind minor și nici nu știa că ea era însărcinată. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Dacă persoana nu este înscrisă în rubrica TATĂL din Certificatul de naștere al copilului, se va putea pretinde pensie de întreținere doar prin stabilirea paternității, pe cale judecătorească.

20 april 2021