Stabilirea paternitatii in instanta

25 february 2021 25

In certificatul de nastere al copilului nu este indicat tatal. Tata in cauza a decedat recent. Se doreste stabilirea paternitatii in instanta. Am inteles ca se face in procedura speciala. Cererea se face din numele mamei sau al mamei si copilului?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna seara d-na Anastasia, da se face în procedură specială, cererea se înaintează din numele mamei în intweresele copilui. Copilul nu poate figura în calitate de reclamant pe o cauză civilă.

25 february 2021