Stabilirea pensiei de intretinere pentru copil de la tatal care se afla peste hotare

12 september 2020 150

Buna ziua! Spune-ți, va rog, ce se poate de făcut in cazul in care tatăl copilului meu nu vrea sa achite pensie pentru întreținerea copilului. Trebui sa îl dau in judecată? Noi nu am fost căsătoriți și el se afla peste hotare unde lucrează cu contract de munca legal. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă Pensia aliemtara a fost stabilita in instanta de judecata prin care a fost obligat tatal la plata acestuia urmeaza doar sa va adresati la un executor judecatoresc pentru deschiderea procedurii de executare prin care fata de tata vor fi aplicate măsuri asiguratori cu scop de a încasa pensia... mai detaliat alimentara pina la majoratul copilului. (Dacă nu dețineți titlu îl solicitați de la instanța de judecată care a emis hotărârea).

Dacă nu există o hotărîre în acest sens, atunci urmează să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată privind stabilirea și încasarea pensiei de întreținere a copiluli minor.

Dacă aveți nevoie de ajutor, mă puteți contacta.

14 september 2020