Stagiul de practica

03 september 2020 23

Bine. La unitate se cer sa efectueze stagiul de practica cativa studenti. Este oare obligata compania sa semneze contract de munca cu acestea si sa le achite salariu ori aceste aspecte raman la discretia administratorului companiei? Va multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
De fapt se semnează un acord de efectuare a practicii. De obicei nu se plătește. Dacă persoana care face practică are acces la bunuri materiale se semnează și un contract de răspundere materială. Dacă persoana care efectuaiază practica are acces la date cu caracter personal, se semnează o declarație de... mai detaliat răspundere în caz de divulgare a datelor cu caracter personal.
În fiecare caz în parte depinde de specificul companiei.

04 september 2020