Statutul intreprinderii individuale si inactivitatea ei

28 may 2019 121

Buna! In 2009 a fost deschisa o intreprindere individuala, adica doar a fost infiintata si emisa stampila. De atunci nu a activat, nici la fisc nu s-a inregistrat, nici conturi la banca nu au fost deschise, deci a fost numai inregistrata la Camera de inregistrari. Cum sa aflu acum ce este cu ea si daca au fost aplicate ceva amenzi pentru ca nu s-a facut nimic? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Mergeți la Agenția servicii publice și solicitați eliberarea unui extras din registrul persoanelor juridice.
Cu acest extras, mergeți la serviciul fiscal de stat, astfel puteți obține info privind lipsa existența de datorii, amenzi sau altele.
În dependență de caz, pe viitor puteți suspenda activitatea sau lichida entitatea.

30 may 2019