Studii psihologie

24 october 2018 83

Buna ziua, stimati juristi! Sunt specializata in drept, dar vreau sa ma specializez in psihologie. Conform noilor reglementari cu privire la activitatea psihologului, pentru a activa, un psiholog trebuie obligatoriu sa detina diploma de licenta si master. Institutul de formare continua elibereaza diploma de calificare suplimentara la studii superioare. Intrebarea este daca aceasta diploma este considerata ca diploma de licenta si daca va fi posibil sa urmez un program de masterat in baza ei? Va rog mult sa ma ghidati. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Întrebarea cred că ține mai mult de aprecierea intituțiilor de învățămînd, pentru a nu juca de-a telefon stricat, sau jumătăți de opinii, vă propun să verificați în coraport informația din speță, adică mergeți la universitatea ce doriți să continuați, înaintînd această întrebare.
Totuși, dacă e să ne limitm stric la... mai detaliat cele menționate, ați menționat institutul de formare continuuă care eliberează diplome de calificare suplimentar la studiile superioare, astfel această diplomă nu poate fi egalată cu licența obținută după urmare a studiilor superioare.
În concluzie, diploma menționată nu are același statut, astfel, după obținere, nu o să întruniți condiții necesare pentru admitere la master.

24 october 2018