Suma datoriei poate fi contestata?

29 september 2020 156

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie nebancara si din cauza la pandemie nu am avut posibilitate sa achit la timp, pentru ca muncesc intr-un restaurant. Nu am achitat ratele in lunile mai, iunie si iulie. La sfarsitul lui iulie, am achitat pentru toate 3 luni. Creditorul mi-a spus ca contractul este reziliat unilateral din cauza neindeplinirii si ca am primit sms ca va fi reziliat. Acum ei imi spun ca trebuie sa achit o suma enorma de bani, dublu la ceea ce am luat. Cat de legale sunt aceste actiuni ale creditorului? La ce sa ma astept? Si ce se va intampla in caz de judecata? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Andrei,

Trebuie să cunoașteți că companiile de microfinanțare mereu comit abuzuri și încalcă legislația solicitând sume enorme de la debitori. În cazul Dvs. la sigur e așa situație. Datoria o puteți contesta în instanța de judecată. Este important să vă apărați in procesul judiciar și să nu lăsați creditorii... mai detaliat să obțină titlul executoriu cu sumele dorite de ei, pentru că în asemenea caz o să aveți puține șanse să contestați ceva.

30 september 2020
  • Court executor

Verificati in conditiile contractului care sunt temeiurile si modalitatea de reziliere - astfel sa vedeti daca un sms se considera a fi notificare valabila.
Cerintele companiei neconfirmate print-o hotarire judectoreasca nu va obliga la plati.
DAR - in cazul cind va fi emisa o hotarire, Veti avea deja obligatii de plata.... mai detaliat Deaceea nu ignorati citatiile de la instanta de judecata care le puteti primi ....
Examinati, inclusiv posibilitatea declararii prin instanta a nulitatiii unor clauze abuzive din contract - caci deseori se intimpla ca companiile de microfinantare sa pacatuiasca in acest sens.....

30 september 2020