Sunt amenintat din cauza unei infractiuni stinse prin impacarea partilor

23 february 2020 32

Am savârșit un furt, dar am restituit banii partii vatămate cu aproape doi ani în urmă si nu am fost tras la raspundere de catre organele de drept. Acum sunt amenințat de catre fiul partii vatamate ca ma omoara. Am înregistrarea apelului în care am fost amenințat. Ce pot face în acest caz?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Depuneți o plîngere la poliție.

23 february 2020
  • Legal consultant

Dl. Vlad, depuneți o plîngere la poliție în foma cum am menționat mai sus, fiindcă el poate fi tras la răspundere pe art. 155 CP Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea... mai detaliat cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

23 march 2020