Sunt divortat de 10 ani si am doi copii

09 august 2019 117

Buna ziua. Sunt divortat de 10 ani si am doi copii. La divort s-a hotarat ca unul ramane cu mine si altul cu fosta sotie. De aceea din acea zi nu mai platesc alimente. O luna in urma, am fost chemat la judecatorie, unde mi s-a spus ca sunt dator sa platesc alimente pe toti acesti ani - undeva 180 mii fostei sotii pe ambii copii si statului 20 de mii. Nu inteleg de ce acum am de platit, daca atunci, cu zece ani in urma, prin hotararea judiciara s-a decis ca nu platim nimic unul la altul, fiindca eu tot am crescut un copil. Asa document nu mai este in dosar, iar fosta sotie e plecata cu copilul peste hotare de vreo trei ani, l-a luat fara sa spuna. Ce sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Adresați-vă în instanta de judecată care a examinat dosarul de desfacere a căsătoriei, stabilire a domiciliului copiilor și încasarea pensiei pentru a face cunoștință cu acel dosar.

Este necesar sa fie analizate probele prezentate în susținerea acestei acțiuni, acțiune fără de care este dificil de a ne expune.

25 august 2019