Sunt fidejusor la un credit nerambursat

23 june 2021 121

Buna zuia. Am semnat ca fidejusor pentru un credit cativa ani in urma. Pana la urma am ajuns in judecata cu creditul, mi-a fost aplicat sechestru pe toate conturile bancare, imi retin toti banii pe care ii primesc la serviciu, iar debitorul e plecat peste hotare si nu vrea sa ramburseze datoria. Poate sa ma adresez la politie cu o plangere pe numele debitorului, sau ce sa fac ca sa rezolv aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Vasile,

Dvs oricum o sa fiti obligat solidar cu debitorul sa achitati datoria.

Da, puteti depune o plingere la politie dar asta nu cred ca va avea un efect.

O zi buna!

24 june 2021