Sunt fidejusor pentru doua credite

09 december 2022 129

Buna ziua. In anul 2021 am semnat ca fidejusor pentru doua credite. Recent m-am intors acasa de peste hotare, unde m-am aflat aproape un an si m-am trezit cu o scrisoare prin care sunt informat ca sunt obligat sa rambursez acele credite. Persoana care a luat creditele nu are niciun stres, cu toate ca a activat si activeaza legal in Republica Moldova. Daca ma eschivez si nu achit, ce consecinte pot urma pentru mine? Pot sa stau linistit?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Gabriel,ai de furcă cu un escroc ( persoana care a luat creditul ), o să fie OK dacă DVS o să apelezi la poliție cu o cerere pentru a fi tras la răspundere penală această persoană. Eu dispun de practică, poți apela la viberulmeu de pe telefonul +37368669950.

10 december 2022