Sunt în căutare?

19 december 2022 297

Bună ziua. Nu am rambursat 2 credite din cauza unor circumstante personale dificile. Colectorii au apelat la politie. Eu ma aflu in alt oras si nu puteau da de mine. Recent am aflat ca as fi dat in cautare si voi fii retinut pe 72 de ore. Ce să fac?

Jurist comments 2

  • Advocate

poliția nu are nimic cu colectorii, numai dacă nu este depusă o plângere penală și doresc să te recunoască în calitate de bănuit pe o cauză penală concretă........ai comis vre-un fals la luarea creditelor?????.........precizează de unde și cum ai aflat că ai fi dat în căutare și vei fi reținut????.............dacă... mai detaliat într-adevăr este o cauză penală, nu are sens să te ascunzi........cred eu că, chiar dacă te rețin pe o cauză penală concretă, timp de 72 de ore procurorul te va elibera.........

20 december 2022
  • Legal consultant

Buna Ilie, e necesar să vă clarificați la poliție în baza căruia articol sunteți dat în căutare, eu esclud art. 190 CP-escrocherie, S-a făcut la solicitarea executorului, în așa caz nu puteți reținut pe 72 ore, e imposibil. Dacă poliția o să vă găsească, ei sunt datori să comunice executorului,... mai detaliat ultimul trebuie să se deplaseze la fața locului și să vă comunicie despre datoria, care o aveți și tot,

20 december 2022