Sunt in concediu medical, dar angajatorul insista sa vin la birou pentru a semna un act de control, intocmit in lipsa mea

13 march 2023 47

Bună ziua. Sunt in concediu medical, iar la serviciu am avut control financiar, care a fost efectuat in lipsa mea. Primarul m-a telefonat si imi spune ca sunt obligata sa fac cunostinta cu actul de control si trebuie sa ma prezint neaparat la serviciu. Daca nu vin, va veni politia sa ma aduca cu forta. Daca ma aflu inca in concediu medical, au dreptul sa ma oblige sa ma prezint si sa semnez actul de control?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu vă poate nimeni obliga la asemenea acțiuni mai ales forțat.
Urmează sa verificați atent dacă un asemenea act sunteți in drept sal semnați odată ce nu ați participat la controlul efectuat pentru a nu va asume niște responsabilități sau chiar eventuale riscuri.

13 march 2023