Sunt recasatorita, dar fostul sot imi creeaza probleme cu copilul comun

27 september 2019 54

Sunt recasatorita si am un copil din prima casnicie, domiciliul copilului e stabilit cu mine. Dar tata copilului (fostul sot) nu accepta niciun orar de intrevederi si participare la educatia copilului si il ia de la gradinita fara stirea mea si se poate intampla ca 2-3 sa nu stiu nimic de copil. Fostul sot e agresiv si pune copilul impotriva mea si a actualului sot. Sunt divortata de 5 ani si m-am recasatorit acum recent. In toti acesti ani, fostul sot a uitat de copil, iar acum imi face probleme. Cum sa procedez corect si dupa lege ca sa apar interesele copilului si ale mele? Am nevoie de ajutor!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Informați conducerea grădiniței să nu mai admită/permită acest lucru în viitor. Solicitați de la aceștia sa vă informeze imediat. Apelați la serviciul 112 pentru a reclama răpirea copilului de către o rudă aşa după cum prevede Codul penal.
Articolul 164|1. Răpirea minorului de către rudele apropiate
... mai detaliat Răpirea minorului de către rudele apropiate
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 6 luni.

28 september 2019