Sunt tânăr specialist și vreau să mă eliberez din serviciu

23 september 2019 93

Sunt angajata că tânără specialistă și am primit prima indemnizație de 9.000 de lei, dar vreau să mă eliberez din serviciu. Care pot fi consecințele, daacă am lucrat un an și o luna?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează mai întâi de toate să studiați CIM care îl aveți încheiat cu angajatorul deoarece Contractul individual include, în mod obligatoriu, drepturile şi responsabilităţile părţilor, motivele de desfacere a contractului şi condiţiile de restituire a cheltuielilor, urmare a acordării facilităţilor.

În cazul concedierii tînărului specialist, din iniţiativă proprie sau pentru... mai detaliat fapte culpabile, pînă la expirarea anilor de activitate pentru care s-a obligat, acesta va restitui sumele achitate lui pînă la data concedierii.

24 september 2019