Suprafața finală a imobilului este mai mică decât cea indicată în contractul de investiții

29 january 2020 118

Buna ziua. Am cumparat un apartament, a cărui suprafață conform actului de predare-primire este mai mică cu 1,27 m2 fata de suprafață indicată în contractul de investitii. În contract este stipulat că în cazul când suprafața de facto este mai mică decât suprafața contractată cu mai mult de 1 m2, executorul va restitui beneficiarului costul diferenței, cu excepția când diferența este din cauza lucrărilor efectuate de beneficiar. Compania spune că este gata să-mi întoarcă banii pentru 0,27 m2, deoarece ei sunt în drept să nu platească 1 m2. Vreau să știu dacă ei au dreptate?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Salut Adrian,

Odată ce este clauză expresă în contract prin care ați reglementat situația respectivă, ea este obligatorie pentru compania de construcție. Astfel, compania de construcție nu are dreptate în cazul respectiv.

Dar, oricum trebuie să văd contractul pentru ca să mă expun cu siguranță. Pentru că posibil sunt alte clauze contractuale... mai detaliat care prevăd altceva.

Pentru o consultație detaliată vă sunt la dispoziție.

29 january 2020