Tânăr specialist

02 april 2024 3

Buna ziua! Activez primul an în calitate de profesor și am statut de tânăr specialist. Pot să schimb instituția la care activez, dar să păstrez statutul de tânăr specialist și, respectiv, să primesc indemnizația aferentă acestui statut? Pot face un astfel de transfer?

Jurist comments 1

  • Paralegal

Potrivit pct. 6 al Hotărârii de Guvern Nr. 802 din 29-10-2015 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la modul de calcul, repartizare, utilizare şi evidenţă a transferurilor cu destinaţie specială pentru susţinerea cadrelor didactice tinere, precum şi pentru modificarea, completarea şi abrogarea unor hotărîri ale Guvernului, în cazul concedierii tânărului specialist... mai detaliat de la instituția de învățământ unde a fost repartizat (la cerere proprie, sau de către angajator), până la expirarea a 3 ani din momentul angajării, el va restitui sumele achitate până la data concedierii. Deci, dacă doriți să reziliați contractul individual de muncă încheiat cu instituția la care ați fost repartizat, nu veți mai beneficia de indemnizație. Mai mult decât atât, veți fi obligat să restituiți indemnizația primită până la momentul demisiei/concedierii.

13 may 2024