Tanar specialist care nu a lucrat cei 3 ani

07 september 2020 28

Buna! Am absolvit Colegiul Pedagogic din Bălți la contract în 2016. Am fost repartizata ca tanar specialist într-un sat din Raionul Glodeni, am lucrat 1 an, apoi am ieșit in concediu de maternitate. Am primit 2 tranșe de la stat, plus o tranșă pentru energie electrica și caldura. Apoi in 2018, am ieșit in al 2 concediu de maternitate. Vreau sa ma eliberez din serviciu si sa plec peste hotare. Pentru ca nu am lucrat cei 3 ani stabiliti, ce bani trebuie sa intorc, in afara de cele 2 tranșe si tranșa pentru energie electrica?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
doar suma pentru cele 2 tranșe și indemnizațiile pentru energie electrică și căldură, dacă nu greșesc și pentru gazdă, dacă vi s-a plătit.
Dat fiind faptul că ați învățat în bază de contract, pentru studile efectuate nu trebuie să plătiți nimic.

08 september 2020