Tatal a 3 copii plateste pensie de intretinere doar 500 lei in loc de 2.700

11 march 2020 133

Am divortat de 2 ani si tatal copiilor plateste pensie alimentara pentru 3 copii doar 500 lei lunar, chiar daca judecata a stabilit marimea pensiei la 2.700 lei. Eu l-am dat a doua oara la executor ca sa achite datori care s-a adunat in acesti 2 ani. Ce pot sa fac dupa lege cu el ca sa achite datoriia de 33.670 lei?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Executorul judecatoresc trebuie sa aplice sechestru pe bunurile fostului sot, sa i le vanda, sa solicite instantei aplicarea interdictiei de a parasi tara, si orice alte masuri de executare silita.
Daca fostul sot are venituti dar intentionat nu achita conform hotararii judecatoresti, atunci puteti depune o plingere... mai detaliat la procuratura.

02 may 2020