Tatal are dreptul la vizite

04 may 2020 422

Am divortat si fostul meu sot plateste pensia alimentara cand isi aduce aminte pentru copilul nostru in varsta de 2 ani. Momentan nu a mai platit de 4 luni. Am hotarare judecatoreasca in acest sens. Intrebarea este: pot sa-i interzic sa vada copilul daca nu a platit pensia? Si am aflat ca pe langa locul de munca declarat in instanta, si-a mai deschis o firma. Intrebare: cum pot afla ce castig are la firma si cum pot cere majorarea pensiei alimentare din venitul pe firma?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Majorarea cuantumului pensiei alimentare îl puteți solicită printr-o nouă cerere de chemare în judecată indicând argumentele indicate de dvs mai sus or art. 75 CF prevede Cuantumul cotelor stabilite poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinându-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe... mai detaliat importante”.

Informația despre salariul fostului soț îl veți putea obține cu ajutorul instanței de judecată care va obliga la prezentarea unei astfel de informațiii dacă prin alte căi dvs nu puteți obține proba respectivă.

05 may 2020