Tatal copilului disparut dupa divort

08 april 2019 42

Buna ziua. In 2012 am divortat si mi-a fost incredintata spre crestere si educare fiica mea, care acum are 10 ani. De cand s-a finalizat divortul, tata a disparut din viata noastra, pensia alimentara nu a fost niciodata platita. Acum 4 ani ne-am mutat in Londra si m-am recasatorit. Totul bine si frumos pana am decis sa facem pasaportul ei unguresc, dupa ce cel roman a expirat, deoarece avem cetatenia dubla. Cererea a fost refuzata, deorece ambasada maghiara constata faptul ca nu am custodia totala si am nevoie de acordul tatalui pentru pasaport. As dori sa precizez faptul ca pasaportul ei roman a fost eliberat cu acelasi act dupa divort fara nici o prblema, la fel si calatoriile in afara Rominiei. Vechea notiune a incredintarii minorului catre unul dintre parinti nu mai este acceptata? Cum pot sa procedez in acest caz? Si nu in ultimul rand - ce pot face in privinta fostului sot disparut in strainanate? Astept anticipat raspunsul dumneavoastra. Cu drag, Orsolya.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna ORSOLYA,

De fapt, în prezent se folosesc aceleași sintagme, iar în hotărârile judecătorești se indică la fel "se stabilește/determină domiciliul permanent al copilului minor X, data/luna/anul nașterii, CNP, cu mama/la mama/tata sa/său".
Potrivit legislației Republicii Moldova, după desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copilului minor cu unul dintre părinți nu mai... mai detaliat este necesar acordul celuilalt părinte la perfectarea actelor pentru copil.
Problema cu care v-ați ciocni tine de aplicarea legislației statului maghiar și în acest sens poate că ar fi necesar sa consultați un avocat maghiar odată ce doriți sa perfectați actele ungurești.

La ce v-ați referit când ați spus "ce pot face în privința fostului soț dispărut în străinătate?" - Ce urmăriți de fapt? Identificarea datelor de contact sau a locului de trai actul din străinătate? - este foarte puțin probabil să reușiți să le aflați.

09 april 2019