Tatăl copilului nu dă acordul să iau copilul cu dizabilități la mine peste hotare

15 november 2022 26

Bună! Cu fostul concubin avem împreună un copil cu dizabilități. Am aflat asta cu un an în urmă. Eu sunt de la sat și aici nu avem grădinița specială pentru el. Respectiv, trebuie să mergem la oraș la un spital care se ocupa anume cu acest gen de copii. Eu muncesc peste hotare și în țara unde mă aflu copiii cu dizabilități sunt tratați frumos, nu sunt abuzați și aș vrea să-l iau pe copilul meu la mine. Toată familia mea intenționează să se stabilească aici, fapt care mă va ajuta mult cu creșterea copilului, deoarece voi putea conta pe ajutorul părinților. Doresc să iau copilul acum cât este mic și învață mai repede. Copilul poartă numele tatălui și nu am acordul lui pentru a-i schimba numele, a-i perfecta actele necesare și a-l lua la mine. Tatăl lui îmi spune mereu că se va gândi la rugămintea mea. Pot să mă adresez în instanța pentru a rezolva problema descrisă?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Catalina, da DVS sunteți
n drept săinițiați o cerere de chemare înjudecată, așa spune Legeanr. 629 din 09.11,1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R. Moldova ”, art.3 al. 5, unde este stipulat , în cazul în care unul din părinții copiilor în vîrstă până... mai detaliat la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă îninstanța de judecată dedrept comun.

16 november 2022
  • Advocate

Am avut caz similar. +3736211999 va explic cu lux de amănunte

16 november 2022