Tatăl copilului vrea să mă decadă din drepturile părintești

26 october 2021 107

Bună ziua. Poate tatăl copilului meu, cu care nu am fost căsătoriți și cu care nu mai trăim împreună, să mă decadă din drepturile părintești prin judecată din cauză că nu am locuință privata sau de stat? Am crescut la internat, iar copilul poartă familia tatălui.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Aceste circumstanțe țin mai mult de stabilirea domiciliului copilului minor în favoarea tatălui dacă va solicita și nu din decăderea din drepturile părintește. Decăderea este cea mai aspra sancțiune aplicată fata de un părinte iar motivele indicate de Dvs nu se regăsesc in temeiurile de decădere prevăzute de CF.

27 october 2021
  • Legal consultant

Buna d-na Eugeia, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul Familie Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia... mai detaliat copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

29 october 2021