Tatăl cu pașaport românesc, copilul - cu pașaport moldovenesc

08 august 2022 134

Bună ziua. Care e procedura la traversarea frontierei dacă eu dețin pașaport românesc, iar copilul - doar pașaport moldovenesc? De ce acte am nevoie pentru a călători împreună cu copilul în România? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Aș propune să aveți la îndemînă buletinul Dvs, și certificatul de naștere a copilului, deja după caz, acordul mamei.
detalii ce ține de condițiile de traversare a frontierei puteți obține de la poliția de frontieră https://www.border.gov.md/acasa

09 august 2022