Tatal m-a radiat de la domiciliu.

12 march 2019 101

Dupa plecarea a mea si a mamei de acasa, "tatal" meu m-a radiat de la domiciliu. Eu nu mai sunt minor. In legatura cu aceasta mi se creaza diverse dificultati in legatura cu: revizia tehnica a automobilului, asigurarea, imprumuturi, perfectarea altor acte, pasaport etc. Casa a fost cumparata de ambii parinti, in acea perioada - soti. A actionat in limitele legii dumnealui?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Tata in calitate de proprietar poate radia în orice moment și pe oricine de la reședință.
Nu puteți impune sa nu o facă, viza de reședință nu va dă nici un drept in raport cu imobilul.

12 march 2019
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

În cazul în care aveţi nevoie de o trimitere la actul legislativ care dă dreptul proprietarului să radieze de la domiciliu orice persoană atunci, pct. 118, HOTĂRÎRE Nr. 125 din 18.02.2013 pentru aprobarea Regulamentului privind eliberarea actelor de identitate şi evidenţa locuitorilor Republicii Moldova:

118. Radierea din evidenţă a persoanelor... mai detaliat se efectuează:
1) la cererea solicitantului;
2) la schimbarea domiciliului sau a reşedinţei şi/sau în cazul emigrării autorizate;
3) la cererea proprietarului sau a coproprietarilor locuinţei proprietate privată, identificat(ţi) prin actul de identitate şi care prezintă documentul ce atestă dreptul de proprietate asupra acestei locuinţe.

Servus

12 march 2019
Valentin Ciuric
  • Advocate
17 july 2020