Tatal meu biologic (cu care nu mentin legatura) a luat credite si a disparut

10 january 2022 90

Buna ziua. Tatal meu biologic, cu care nu avem legaturi si nu stiu practic nimic de el, a luat credite si a disparut. Ordinele de plata vin la adresa mea de domiciliu (este apartamentul pe care l-am mostenit dupa decesul mamei). Am achitat doua din aceastea, insa nu mai pot face fata la asa sume mari. O sa am probleme? Sau pot colectorii de datorii sa ceara de la mine banii datorati de tata sau sa vina datorii pe apartamentul care a ramas dupa moartea mamei?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Cristina,

Nu aveți nici o obligație față de creditele luate de tatăl Dvs și nimeni nu este în drept să pretindă Restanțele de la Dvs.

Ceea ce tine de datorii pe apartamentul rămas din urma decesului mamei nu este clară întrebarea.

11 january 2022
  • Advocate

trebuie să precizezi data când a decedat mama, dacă mama era proprietarul întregului apartament la momentul decesului, erau sau nu căsătoriți la momentul obținerii dreptului de proprietate asupra ap. și la momentul decesului mamei......tu ai moștenit ca moștenitor testamentar sau legal și ce e scris că ai moștenit în certificatul... mai detaliat de moștenitor ș.a. precizări........ca să poți da o interpretare corectă dacă creditorii tatălui pot urmări sau nu vre-o eventuală cotă-parte a tatălui tău din apartament?????????????

12 january 2022