Taxa de întârziere trebuie achitată dacă ea se produce din cauza băncii?

29 december 2018 63

Buna ziua! Imi spuneti va rog, cum se poate de procedat în așa caz! Soțul a împrumutat 1.000 de lei de la compania X și trebuia să-i achite pe 27, i-a achitat printr-o banca, dar transferul încă nu s-a făcut în contul companiei X. În continuare vin mesaje ca să achite creditul, și i-au spus că oricum pentru fiecare zi de întârziere din cauza băncii va trebui să achite taxa de întârziere! Daca va întârzia banca cu transferul timp de 14 zile va trebui de achitat vreo 700 lei! In contractul de împrumut nu este speculat acest moment, nici la banca nu l-au prevenit.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mădălina,
Dacă suma împrumutată este în total numai de 1000 lei și acest aspect nu este expres descris în contract Creditorul nu va fi în drept sa pretindă asemenea sume deoarece o asemenea clauza ar fi abuziva și prin urmare nula din start.

29 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dacă plata se face prin transfer, obligaţia pecuniară se consideră executată la data la care suma de bani care a făcut obiectul plăţii a fost înregistrată în contul Băncii unde acel creditor își are contul.

14 zile nu vor fi, cel tarziu ar trebui ca banii sa... mai detaliat ajunga pe data de 2 ianuarie (avand in vedere zilele libere din această perioadă).

Ar fi bine ca pe data respectivă sa mergeți la banca unde ați achitat (nu sa sunati creditorul) si sa vedeti daca plata a fost executată.

Pentru aceste zile trebuie sa mai achitati penalitate de intarziere, doar daca este prevazuta in contract.

30 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Banca la care ați achitat nu este răspunzătoare la moment, pentru ca potrivit legii, ordinul de plata trebuie executat pina la sfârșitul zilei LUCRATOARE următoare.
Deci, daca Banca lucrează pe 31, banii trebuie sa fie creditati catre beneficiar luni,
Daca nu lucrează, atunci in ziua lucratoare urmatoare.
Doar daca se incalca... mai detaliat aceste termene, puteti solicita Bancii repararea prejudiciului.

30 december 2018