Taxa de stat

11 october 2018 31

Ce suma trebuie de achitat pentru taxa de stat la incasarea datoriei - reclamantul este o Intreprindere de Stat, paratul - persoana juridica? Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua;
Totuși ca întreprindere de stat urma să existe un jurist și să nu umblați cu așa întrebări pe forum sau platforme juridice.
conform art. 3 din legea taxei de stat:
3% din valoarea acţiunii sau din suma încasată, dar nu mai puţin de 150 lei şi nu mai mult... mai detaliat de 25 000 lei de la persoanele fizice şi nu mai puţin de 270 lei şi nu mai mult de 50 000 lei de la persoanele juridice

Totuși ca întreprindere de stat urma să existe un jurist și să nu umblați cu așa întrebări pe forum sau platforme juridice.

11 october 2018