Taxa de stat și de timbru la depunerea apelului

18 july 2024 0

Bună ziua. Ce taxe se achită la depunerea apelului în procesul civil pentru majorarea pensiei alimentare a copilului minor?

Lawyer comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua d-na Galina, vă adresați la cancelaria instanței, unde vreți să depuneți cererea, ca să vă fie prezent pe o foiță cordinatele depunerii taxei de stat, deoarece din ianuarie 2024 s-a modificat sumele.

19 july 2024
Serghei Marciuc
  • Advocate

Bună ziua. Potrivit anexei nr. 2 din Legea taxei de stat nr.213/2023, reclamanții în acțiunile privind încasarea pensiei de întreținere se scutesc de taxa de stat, respectiv pentru cererea de apel trebuie doar taxa de timbru de 200 lei să o achitați.

19 july 2024