Taxa pentru deservirea blocului

18 may 2021 20

Bună ziua. Detin un spațiu nelocativ (un apartament) la parterul unui bloc cu 10 etaje. Am primit înștiințare prin poștă că trebuie să achit pentru deservirea blocului 2 lei pe m2, iar ceilalți locatari 1,4 lei pe m2. Eu nu sunt de acord cu așa ceva. Cat de legal este?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Tarifele pentru deservirea blocului sunt stabilite de către Adunarea generală a asociaților, și dacă Adunarea generală a fost deliberativă atunci este o Hotărâre legală

19 may 2021